Question
The cost of 24 pens and 13 pencils is 175. What is the cost of 48 pens and 26 pencils?
24 पेन और 13 पेंसिल की लागत 175 है। 48 पेन और 26 पेंसिल की कीमत क्या है?
Answer D.
D.The cost of 24 pens and 13 pencils is 175.
24 pens+ 13 pencils=175
Multiply it by 2
48 pens + 26 pencils=350
So the correct answer is option D.
D.24 पेन और 13 पेंसिल की लागत 175 है।
24 पेन + 13 पेंसिल = 175
इसे 2 से गुणा करने पर
48 पेन + 26 पेंसिल = 350
इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।
View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)
Question
The average monthly income of P and Q is Rs. 7,050/. The average monthly income of Q and R is Rs.7,700/ and that of P and R is Rs.8,250/. What is the monthly income of P ?
P और Q की औसत मासिक आय 7,050/ रु है । Q और R की औसत मासिक आय 7,700/ रु है और P और R की 8,250/ रु है। P की मासिक आय क्या है?
Answer D.
Question
47 + 345 ÷ 15 × 2 = ?
47 + 345 ÷ 15 × 2 = ?
Answer D.
Question
The expenses of a person increases by Rs.10000 for every month in February and March. If his expenses in January was Rs.10000 Calculate hit average expenditure (in Rs.) from Jan to March.
फरवरी और मार्च में हर महीने एक व्यक्ति के खर्च में 10,000 रुपये की वृद्धि होती है। यदि जनवरी में उसका खर्च रु 1,0000 था, तो जनवरी से मार्च तक औसत व्यय (रु। में) की गणना करें।
Answer A.
Question
What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following equation?
248.251 ÷ 12.62 x 20.52 =?
निम्नलिखित समीकरण में प्रश्न चिह्न (?) के स्थान पर क्या अनुमानित मूल्य आना चाहिए?
248.251 .6 12.62 x 20.52 =?
Answer A.