Question
The cost of 15 kg of groundnuts and 4 kg of cashews is Rs. 7,000. The cost of 10 kg of cashews is equal to 25 kg of groundnuts. Find the cost of groundnut per kg.
15 किलो मूंगफली और 4 किलो काजू की कीमत रु 7,000 है । 10 किलो काजू की कीमत 25 किलो मूंगफली के बराबर है। प्रति किलो मूंगफली की लागत ज्ञात कीजिए।
A.
B.
C.
D.
Answer D.
Answer explanationShare via Whatsapp
D.Let - price of groundnuts=x price of cashews=y 15x+4y=7000 if 10y=25x 2y=5x 15x+10x=7000 25x=7000 x=280 So the correct answer is option D.
D.माना - मूंगफली का मूल्य =x काजू का मूल्य =y 15x+4y=7000 यदि 10y=25x 2y=5x 15x+10x=7000 25x=7000 x=280 इसलिए सही उत्तर विकल्प D है l
Comments

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
The cost price of 3 exam pads and 2 pencils is Rs. 96, 4 exam pads and 3 pencils cost Rs. 134. Find the total cost (in Rs.) of an exam pad and that of a pencil.
3 परीक्षा पैड और 2 पेंसिल की लागत मूल्य 96 रु, 4 परीक्षा पैड और 3 पेंसिल रुपये की लागत मूल्य 134 रू है . एक परीक्षा पैड और एक पेंसिल की कुल लागत (रुपये में) का पता लगाएं।
A.
B.
C.
D.
Answer B.
Question
If a(a + b + c) = 45, b(a + b + c) = 75 and c(a + b + c) = 105, then what is the value of (a^2 + b^2 + c^2)
यदि a (a + b + c) = 45, b (a + b + c) = 75 और c (a + b + c) = 105 है, तो (a^2 + b^2 + c^2) का मान क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer B.
Question
What is the number which when multiplied by 6 is 6 less than 60?
वह संख्या जिसे 6 से गुणा करने पर प्राप्त संख्या 60 से कम 6 हो ?
A.
B.
C.
D.
Answer D.
Question
The expenses of a person increases by Rs.10000 for every month in February and March. If his expenses in January was Rs.10000 Calculate hit average expenditure (in Rs.) from Jan to March.
फरवरी और मार्च में हर महीने एक व्यक्ति के खर्च में 10,000 रुपये की वृद्धि होती है। यदि जनवरी में उसका खर्च रु 1,0000 था, तो जनवरी से मार्च तक औसत व्यय (रु। में) की गणना करें।
A.
B.
C.
D.
Answer A.