Question
In a farm, there are goats and peacocks. If the number of heads are 60 and the number of feet are 170, then the number of goats = ?
एक खेत में, बकरी और मोर हैं। यदि सिर की संख्या 60 है और पैरों की संख्या 170 है, तो बकरियों की संख्या =?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.Let the no of Goats=x and the no of Peacock=y Given- x+y=60---(1) 4x+2y=170----(2) After solving equation (1)and(2) x=25 So the correct answer is option D.
D.माना बकरियों की संख्या = x और मोरो की संख्या = y दिया हुआ है - x + y = 60---- (1) 4x + 2y = 170----- (2) समीकरण (1) और (2) को हल करने के बाद x = 25 इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
(a + b)^2/ (a^2 – b^2) = ?
(a + b^ 2 / (a^2 - b^2) =?
A.
B.
C.
D.
Answer
C.(a + b) ^2 / (a^2 - b^2) =(a + b) ^2/(a+b)(a-b) =(a + b)/(a – b) So the correct answer is option C.
C.(a + b) ^2 / (a^2 - b^2) =(a + b) ^2/(a+b)(a-b) =(a + b)/(a – b) इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।
Question
The expenses of a person increases by Rs.10000 for every month in February and March. If his expenses in January was Rs.10000 Calculate hit average expenditure (in Rs.) from Jan to March.
फरवरी और मार्च में हर महीने एक व्यक्ति के खर्च में 10,000 रुपये की वृद्धि होती है। यदि जनवरी में उसका खर्च रु 1,0000 था, तो जनवरी से मार्च तक औसत व्यय (रु। में) की गणना करें।
A.
B.
C.
D.
Answer
A.The expenses in January =10000 rs The expenses of a person increases by Rs.10000 for every month so- The expenses in February=10000+10000=20000 rs The expenses in March=20000+10000=30000 rs So the average expenditure from January to March=10000+20000+30000/3 =60000/3=20000 rs So the correct answer is option A.
A.जनवरी में खर्च =10000 रुपये एक व्यक्ति के खर्च में हर महीने 10000 रु की वृद्धि होती है अतः - फरवरी में खर्च =10000+10000 = 20000 रुपये मार्च में खर्च = 20000 + 10000 = 30000 रुपये तो जनवरी से मार्च तक औसत व्यय= 10000 + 20000 + 30000/3 = 60000/3 = 20000 रुपये इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question
(a + b + c)² – (a – b – c)² = ?
(a + b + c)² - ((a - b - c)² =?
A.
B.
C.
D.
Answer
A.(a + b + c)² a²+b²+c²+2ab+2bc+2ca ( a - b - c )² =[ a+ ( - b ) + ( -c ) ]² =a²+(-b)²+(-c)²+2a(-b)+2(-b)(-c)+2(-c)a = a² + b² + c² - 2ab + 2bc - 2ca (a + b + c)²-( a - b - c )² a²+b²+c²+2ab+2bc+2ca - [a² + b² + c² - 2ab + 2bc - 2ca] =a²+b²+c²+2ab+2bc+2ca - a²-b²-c²+2ab-2bc+2ca =4ab+4ac =4a(b+c) So the correct answer is option A.
A.(a + b + c)² a²+b²+c²+2ab+2bc+2ca ( a - b - c )² =[ a+ ( - b ) + ( -c ) ]² =a²+(-b)²+(-c)²+2a(-b)+2(-b)(-c)+2(-c)a = a² + b² + c² - 2ab + 2bc - 2ca (a + b + c)²-( a - b - c )² a²+b²+c²+2ab+2bc+2ca - [a² + b² + c² - 2ab + 2bc - 2ca] =a²+b²+c²+2ab+2bc+2ca - a²-b²-c²+2ab-2bc+2ca =4ab+4ac =4a(b+c) इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question
If average cost price of 40 pens is Rs.10 and average cost price of 30 pencils is Rs.2. If all items are sold for Rs.560, then the average selling price per article would be:
यदि 40 पेन की औसत लागत मूल्य 10 रुपये है और 30 पेंसिलों की औसत लागत मूल्य 2 रुपये है। यदि सभी आइटम Rs.560 में बेचे जाते हैं, तो प्रति लेख औसत बिक्री मूल्य होगा:
A.
B.
C.
D.
Answer
A.Number of Pens=40 Number of Pencils=30 Total number of article=40+30=70 The total selling price of Pens and Pencils=560 rs So the average selling price per article=560/70=8 rs So the correct answer is option A.
A.कलम की संख्या = 40 रू पेंसिल की संख्या = 30 रू लेख की कुल संख्या = 40 + 30 = 70 पेन और पेंसिल का कुल बिक्री मूल्य = 560 रुपये तो औसत बिक्री मूल्य प्रति लेख = 560/70 = 8 रुपये इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।