Question
The mean of four different observations is 17.5. When a new observation whose value 20 is added, what will be the new mean?
चार अलग-अलग अवलोकनों का माध्य 17.5 है। जब एक नया अवलोकन जिसका मान 20 है इसमें जोड़ा जाता है, तो नया माध्य क्या होगा?
A.
B.
C.
D.
Answer
A.The mean of four different no is=17.5 total of no is=17.5*4=70 new total of no is=70+20=90 Now the mean of five no is=90/5=18 So the correct answer is option A.
A.चार अलग सांख्यओ का माध्य = 17.5 कुल योग = 17.5 * 4 = 70 नया योग = 70 + 20 = 90 5 सांख्यओ का माध्य = 90/5 = 18 इसलिए सही उत्तर विकल्प A है l

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
The average age of Rustam and Preetam is 39 years. The average age of Preetam and Geetam is 28 years. The average age of Rustam and Geetam is 34 years. What will be the age (in years) of the youngest of the three after 10 years?
रुस्तम और प्रीतम की औसत आयु 39 वर्ष है। प्रीतम और गीतम की औसत आयु 28 वर्ष है। रुस्तम और गीतम की औसत आयु 34 वर्ष है। 10 साल बाद तीनों में से सबसे कम की उम्र (वर्षों में) क्या होगी?
A.
B.
C.
D.
Answer
C.Let the age of Rustam , Preetam and Geetam= x , y and z According to the question- (x+y)/2=39 x+y=78---(1) (y+z)/2=28 y+z=56-----(2) (x+z)/2=34 x+z=68----(3) After adding equation (1),(2) and (3) x+y+y+z+x+z=78+52+68 2(x+y+z)=202 x+y+z=101 (y+z=56) x+56=101 x=45 x+y+z=101 (x+z=68) y+68=101 y=33 x+y+z=101 (x+y=78) z-78=101 z=23 The youngest is Geetam who is 23 year old and after 10 year his age will be 33. So the correct answer is option C.
C.रुस्तम, प्रीतम और गीतम की आयु = x, y और z प्रश्न के अनुसार- (x + y) / 2 = 39 x + y = 78 --- (1) (y + z) / 2 = 28 y + z = 56 ----- (2) (x + z) / 2 = 34 x + z = 68 ---- (3) समीकरण (1), (2) और (3) जोड़ने के बाद x + y + y + z + x + z = 78 + 52 + 68 2 (x + y + z) = 202 x + y + z = 101 ----- (y + z = 56) x + 56 = 101 x = 45 x + y + z = 101 ----- (x + z = 68) y + 68 = 101 y = 33 x + y + z = 101 ----- (x + y = 78) z - 78 = 101 z = 23 सबसे छोटा गीतम है जो 23 साल का है और 10 साल बाद उसकी उम्र 33 हो जाएगी। इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।
Question
The average monthly income of P and Q is Rs. 7,050/. The average monthly income of Q and R is Rs.7,700/ and that of P and R is Rs.8,250/. What is the monthly income of P ?
P और Q की औसत मासिक आय रु 7,050/ है l Q और R की औसत मासिक आय रु 7,700 / है l और P और R की रु 8,250 / है। P की मासिक आय क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.The average monthly income of P and Q is Rs=7050 rs So the total of P and Q income- P+Q=7050 x 2 P+Q=14100----(1) The average monthly income of Q and R=7700 rs So the total of Q and R income- R+Q=7700 x 2 R+Q=15400----(2) The average monthly income of P and R=8250 rs So the total of P and R income- P+R=8250 x 2 P+R=16500----(3) After adding equation (1),(2) and (3) P+Q+R+Q+P+R=14100+15400+16500 2(P+Q+R)=46000 P+Q+R=23000 (Q+R=15400) P+15400=23000 P=7600 rs So the monthly income of P=7600 rs So the correct answer is option D.
D.P और Q की औसत मासिक आय = 7050 रूपए तो कुल P और Q की आय- P + Q = 7050 x 2 P + Q = 14100 ---- (1) Q और R की औसत मासिक आय= 7700 रूपए तो कुल Q और R की आय- R + Q = 7700 x 2 R + Q= 15400 ---- (2) P और R की औसत मासिक आय= 8250 रुपए तो कुल P और R की आय- P + R = 8250 x 2 P + R = 16500 ---- (3) समीकरण (1), (2) और (3) को जोड़ने के बाद P + Q + R + Q + P+ R = 14100 + 15400 + 16500 2 (पी + Q + आर) = 46000 P + Q + R = 23000 -----(Q + R = 15400) P + 15,400 = 23000 P = 7600 रुपये तो P की मासिक आय = 7600 रूपए इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।
Question
The average of runs of a cricket player of 10 innings was 32. How many runes must be made in his next innings so as to increase his average of runs by 4?
एक क्रिकेट खिलाड़ी की 10 पारियों के रनो का औसत 32 था | खिलाड़ी अगली पारी में कितने रन बनाए ताकि उसके रनों का औसत 4 अधिक हो जाए?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.The average of runs in 10 innings = 32 The sum of runs in 10 innings = 32 x 10 = 320 Let he must be made Y runs in his next innings to increase his average of runs by 4 - Average of runs after 11 innings = 36 The sum of runs after 11 innings = 36 x 11 = 396 So - The sum of runs in 10 innings + Y = The sum of runs after 11 innings 320 + Y = 396 Y = 396 - 320 = 76 So he needs 76 runs in 11th innings. So the correct answer is option D.
D.10 पारियों में रन का औसत = 32 10 पारियों में रन का योग = 32 x 10 = 320 औसत को 4 रन से बढ़ाने के लिए उसे अपनी अगली पारी में Y रन बनाना चाहिए - 11 पारियों के बाद औसत रन = 36 11 पारियों के बाद रनों का योग = 36 x 11 = 396 इसलिए - 10 पारियों में रनों का योग + Y = 11 पारियों के बाद रनों का योग 320 + Y = 396 Y = 396 - 320 = 76 अतः उसे 11 वीं पारी में 76 रन चाहिए। इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।
Question
Find the average of the first 50 natural numbers?
पहली 50 प्राकृतिक संख्याओं का औसत ज्ञात कीजिए?
A.
B.
C.
D.
Answer
C.The sum of first n natural numbers = n(n+1)/2 =50(50+1)/2 =25 x 51 =1275 The average of first 50 natural numbers = 1275 / 50 =25.5 So the correct answer is option C.
C.प्रथम n प्राकृतिक संख्याओं का योग = n (n + 1) / 2 = 50 (50 + 1) / 2 = 25 x 51 = 1275 पहली 50 प्राकृतिक संख्याओं का औसत = 1275/50 = 25.5 इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।