Question
The average monthly income of P and Q is Rs. 7,050/. The average monthly income of Q and R is Rs.7,700/ and that of P and R is Rs.8,250/. What is the monthly income of P ?
P और Q की औसत मासिक आय रु 7,050/ है l Q और R की औसत मासिक आय रु 7,700 / है l और P और R की रु 8,250 / है। P की मासिक आय क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.The average monthly income of P and Q is Rs=7050 rs So the total of P and Q income- P+Q=7050 x 2 P+Q=14100----(1) The average monthly income of Q and R=7700 rs So the total of Q and R income- R+Q=7700 x 2 R+Q=15400----(2) The average monthly income of P and R=8250 rs So the total of P and R income- P+R=8250 x 2 P+R=16500----(3) After adding equation (1),(2) and (3) P+Q+R+Q+P+R=14100+15400+16500 2(P+Q+R)=46000 P+Q+R=23000 (Q+R=15400) P+15400=23000 P=7600 rs So the monthly income of P=7600 rs So the correct answer is option D.
D.P और Q की औसत मासिक आय = 7050 रूपए तो कुल P और Q की आय- P + Q = 7050 x 2 P + Q = 14100 ---- (1) Q और R की औसत मासिक आय= 7700 रूपए तो कुल Q और R की आय- R + Q = 7700 x 2 R + Q= 15400 ---- (2) P और R की औसत मासिक आय= 8250 रुपए तो कुल P और R की आय- P + R = 8250 x 2 P + R = 16500 ---- (3) समीकरण (1), (2) और (3) को जोड़ने के बाद P + Q + R + Q + P+ R = 14100 + 15400 + 16500 2 (पी + Q + आर) = 46000 P + Q + R = 23000 -----(Q + R = 15400) P + 15,400 = 23000 P = 7600 रुपये तो P की मासिक आय = 7600 रूपए इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
The average of six numbers is X and the average of three of these is Y. If the average of the remaining three is z, then -
छह संख्याओं का औसत x है और इनमें से तीन का औसत y है। शेष तीन का औसत z है, तो
A.
B.
C.
D.
Answer
B.The average of six numbers = x The sum of six numbers= 6x The average of three of these = y The sum of three numbers = 3y The average of remaining three = z The sum of remaining three numbers = 3z So - 6x=3y+3z 2z=y + z So the correct answer is option B.
B.छह संख्याओं का औसत = x छह संख्याओं का योग = 6x इनमें से तीन का औसत = y तीन संख्याओं का योग = 3y शेष तीन का औसत = z शेष तीन संख्याओं का योग = 3z इसलिए - 6x = 3y + 3z 2z = y + z इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।
Question
How many prime numbers between 1 and 100?
1 और 100 के बीच कितनी अभाज्य संख्या हैं?
A.
B.
C.
D.
Answer
A.There are 25 prime numbers between 1 and 100 - 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,41,43,47,53,61,67,71,73,79,83,87,89,97 So the correct answer is option A.
A.1 और 100 के बीच 25 अभाज्य संख्याएँ हैं - 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,41,43,47,53,61,67,71,73,79,83,87,89,97 इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question
A library has an average of 510 visitors on Sundays and 240 on other day. The average number of visitors in a month of 30 days starting with sunday is
एक पुस्तकालय में रविवार को औसतन 510 दर्शक और दूसरे दिन 240 होते हैं। 30 दिनों के रविवार से शुरू होने वाले एक महीने में दर्शकों की औसत संख्या है:
A.
B.
C.
D.
Answer
B.As the month begin with sunday, so there will be five sundays in the month - So the number of visitor on sunday = 510 x 5 Remaining days = 25 days So the number of visitor in 25 days = 240 x 25 So the average number of visitor in 30 days - 510x5 + 240x25 / 30 =8550/30 =285 So the correct answer is option B.
B.जैसा कि महीने की शुरुआत रविवार से होती है, इसलिए महीने में पांच रविवार होंगे - अतः रविवार को दर्शको की संख्या = 510 x 5 शेष दिन = 25 दिन तो 25 दिनों में दर्शकों की संख्या = 240 x 25 तो 30 दिनों में दर्शकों की औसत संख्या - 510x5 + 240x25 / 30 = 8550/30 = 285 इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।
Question
In the first 32 overs of a cricket match, the run rate was 7.2 runs/over. What is the required run rate in the remaining 18 overs to reach the target of 297 runs?
क्रिकेट मैच के पहले 32 ओवरों में रन रेट 7.2 रन / ओवर था। शेष 18 ओवरों में 297 रनों के लक्ष्य तक पहुंचने के लिए आवश्यक रन रेट क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.Average run rate in 32 overs=7.2 Total run in 32 overs=7.2 x 32=230.4 Remaining runs to be made in 18 overs=297-230.4=66.6 So required run rate to be made in 18 over=66.6/18 =3.7 So the correct answer is option D.
D.32 ओवर में औसत रन रेट = 7.2 32 ओवर में कुल रन = 7.2 x 32 = 230.4 शेष 18 ओवर में बनाए जाने वाले रन = 297-230.4 = 66.6 अतः 18 ओवर के लिए आवश्यक रन रेट= 66.6 / 18 = 3.7 इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।