Question
The average revenues of 11 consecutive years of a company is Rs 69 lakhs. If the average of first 6 years is Rs 64 lakhs and that of last 6 years is Rs 76 lakhs, what is the revenue for the 6th year ?
एक कंपनी के लगातार 11 वर्षों का औसत राजस्व 69 लाख रुपये है। यदि 6 वर्ष का औसत 64 लाख रुपये है और अंतिम 6 वर्षों का औसत 76 लाख रुपये है, तो 6 वें वर्ष के लिए राजस्व क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.The average revenues of 11 consecutive years of a company is Rs 69 lakhs. The total revenues of 11 consecutive years of a company =69 x 11=759 The average of first 6 years is Rs 64 lakhs The total of of first 6 years=64 x 6=384 The average of last 6 years is Rs 76 lakhs The total of of first 6 years=76 x 6=456 So the revenue for the 6th year- =384 + 456 - 759 840-759=81 lakhs So the correct answer is option D.
D.एक कंपनी के लगातार 11 वर्षों का औसत राजस्व 69 लाख रुपये है। कंपनी के लगातार 11 वर्षों का कुल राजस्व = 69 x 11 = 759 पहले 6 साल का औसत 64 लाख रुपये है पहले 6 साल की कुल = 64 x 6 = 384 अंतिम 6 वर्षों का औसत 76 लाख रुपये है अंतिम 6 साल की कुल = 76 x 6 = 456 तो 6 वें वर्ष के लिए राजस्व- = 384 + 456 - 759 840-759 = 81 लाख इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
The average age of 36 students in a group is 14 years. When the teacher's age is included in it, the average increases by one. The teacher's age in years is-
एक समूह में 36 छात्रों की औसत आयु 14 वर्ष है। जब शिक्षक की उम्र को इसमें शामिल किया जाता है, तो औसत 1 बढ़ जाता है। वर्षों में शिक्षक की आयु है I
A.
B.
C.
D.
Answer
B.The average age of 36 students=14 years So the total of 36 student =36 x 14 =504 When the teacher's age is included in it, the average increases by one so the New average =(14+1)=15 The new total=37 x 15 =555 The age of teacher=555-504=51 years So the correct answer is option B.
B.36 छात्रों की औसत आयु = 14 वर्ष इसलिए 36 छात्र की आयु का योग = 36x14 = 504 जब शिक्षक की आयु को इसमें शामिल किया जाता है, तो औसत 1 बढ़ जाता है अतः नया औसत = (14 + 1) = 15 नया योग = 37x15 = 555 शिक्षक की आयु = 555-504 = 51 वर्ष इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।
Question
The average of runs of a cricket player of 10 innings was 32. How many runes must be made in his next innings so as to increase his average of runs by 4?
एक क्रिकेट खिलाड़ी की 10 पारियों के रनो का औसत 32 था | खिलाड़ी अगली पारी में कितने रन बनाए ताकि उसके रनों का औसत 4 अधिक हो जाए?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.The average of runs in 10 innings = 32 The sum of runs in 10 innings = 32 x 10 = 320 Let he must be made Y runs in his next innings to increase his average of runs by 4 - Average of runs after 11 innings = 36 The sum of runs after 11 innings = 36 x 11 = 396 So - The sum of runs in 10 innings + Y = The sum of runs after 11 innings 320 + Y = 396 Y = 396 - 320 = 76 So he needs 76 runs in 11th innings. So the correct answer is option D.
D.10 पारियों में रन का औसत = 32 10 पारियों में रन का योग = 32 x 10 = 320 औसत को 4 रन से बढ़ाने के लिए उसे अपनी अगली पारी में Y रन बनाना चाहिए - 11 पारियों के बाद औसत रन = 36 11 पारियों के बाद रनों का योग = 36 x 11 = 396 इसलिए - 10 पारियों में रनों का योग + Y = 11 पारियों के बाद रनों का योग 320 + Y = 396 Y = 396 - 320 = 76 अतः उसे 11 वीं पारी में 76 रन चाहिए। इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।
Question
In the first 32 overs of a cricket match, the run rate was 7.2 runs/over. What is the required run rate in the remaining 18 overs to reach the target of 297 runs?
क्रिकेट मैच के पहले 32 ओवरों में रन रेट 7.2 रन / ओवर था। शेष 18 ओवरों में 297 रनों के लक्ष्य तक पहुंचने के लिए आवश्यक रन रेट क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.Average run rate in 32 overs=7.2 Total run in 32 overs=7.2 x 32=230.4 Remaining runs to be made in 18 overs=297-230.4=66.6 So required run rate to be made in 18 over=66.6/18 =3.7 So the correct answer is option D.
D.32 ओवर में औसत रन रेट = 7.2 32 ओवर में कुल रन = 7.2 x 32 = 230.4 शेष 18 ओवर में बनाए जाने वाले रन = 297-230.4 = 66.6 अतः 18 ओवर के लिए आवश्यक रन रेट= 66.6 / 18 = 3.7 इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।
Question
Average of five numbers is 27. If one number is excluded the average becomes 25. The excluded number is:
पांच संख्याओं का औसत 27 है, यदि एक अंक हटा दिया जाए, औसत 25 हो जाता है। हटाई गई संख्या है:
A.
B.
C.
D.
Answer
A.The average of five numbers = 27 Sum of five numbers = 27×5 27×5 = 135 The average of four number = 25 Sum of four numbers = 25×4 25×4 = 100 So the excluded number = 135 - 100 = 35 So the correct answer is option A.
A.पाँच संख्याओं का औसत = 27 पाँच संख्याओं का योग = 27 × 5 27 × 5 = 135 चार संख्या का औसत = 25 चार संख्याओं का योग = 25 × 4 25 × 4 = 100 अतः हटाई गयी संख्या = 135 - 100 = 35 इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।