Question
If average cost price of 40 pens is Rs.10 and average cost price of 30 pencils is Rs.2. If all items are sold for Rs.560, then the average selling price per article would be:
यदि 40 पेन की औसत लागत मूल्य 10 रुपये है और 30 पेंसिलों की औसत लागत मूल्य 2 रुपये है। यदि सभी आइटम Rs.560 में बेचे जाते हैं, तो प्रति लेख औसत बिक्री मूल्य होगा:
A.
B.
C.
D.
Answer A.
Answer explanationShare via Whatsapp
A.Number of Pens=40 Number of Pencils=30 Total number of article=40+30=70 The total selling price of Pens and Pencils=560 rs So the average selling price per article=560/70=8 rs So the correct answer is option A.
A.कलम की संख्या = 40 रू पेंसिल की संख्या = 30 रू लेख की कुल संख्या = 40 + 30 = 70 पेन और पेंसिल का कुल बिक्री मूल्य = 560 रुपये तो औसत बिक्री मूल्य प्रति लेख = 560/70 = 8 रुपये इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Comments

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
If 4^(x + y) = 256 and (256)^(x-y) = 4, then what is the value of x and y?
यदि 4^(x + y) = 256 और (256)^(x-y) = 4 है, तो x और y का मान क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer A.
Question
If 3x+0.04x=0.608, find x.
यदि 3x + 0.04x = 0.608, x ज्ञात करें।
A.
B.
C.
D.
Answer B.
Question
If v(75.24 + N ) = 8.71, then the value of N is ?
यदि √(75.24 + N ) = 8.71, है, तो N का मान है?
A.
B.
C.
D.
Answer D.
Question
The cost of 24 pens and 13 pencils is 175. What is the cost of 48 pens and 26 pencils?
24 पेन और 13 पेंसिल की लागत 175 है। 48 पेन और 26 पेंसिल की कीमत क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer D.