Question
If average cost price of 40 pens is Rs.10 and average cost price of 30 pencils is Rs.2. If all items are sold for Rs.560, then the average selling price per article would be:
यदि 40 पेन की औसत लागत मूल्य 10 रुपये है और 30 पेंसिलों की औसत लागत मूल्य 2 रुपये है। यदि सभी आइटम Rs.560 में बेचे जाते हैं, तो प्रति लेख औसत बिक्री मूल्य होगा:
Answer A.
A.Number of Pens=40
Number of Pencils=30
Total number of article=40+30=70
The total selling price of Pens and Pencils=560 rs
So the average selling price per article=560/70=8 rs
So the correct answer is option A.
A.कलम की संख्या = 40 रू
पेंसिल की संख्या = 30 रू
लेख की कुल संख्या = 40 + 30 = 70
पेन और पेंसिल का कुल बिक्री मूल्य = 560 रुपये
तो औसत बिक्री मूल्य प्रति लेख = 560/70 = 8 रुपये
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)
Question
To prepare a sweet, you need 5 cups of milk and 3 cups of sugar. If you are given 25 cups of milk, how much sugar will you need to prepare the sweet and exhaust all the milk?
एक मिठाई तैयार करने के लिए, आपको 5 कप दूध और 3 कप चीनी की आवश्यकता होती है। यदि आपको 25 कप दूध दिया जाता है, तो आपको मिठाई बनाने और निःशेष करने के लिए कितनी चीनी की आवश्यकता होगी?
Answer C.
Question
If (vy/169) = 54/39, then y is equal to ?
यदि (√y / 169) = 54/39 है, तो y बराबर है?
Answer B.
Question
If 4^(x + y) = 256 and (256)^(x-y) = 4, then what is the value of x and y?
यदि 4^(x + y) = 256 और (256)^(x-y) = 4 है, तो x और y का मान क्या है?
Answer A.
Question
4/7 of 2/3 of 5/6 of 5/8 of 1008 is.
1008 के 5/8 के 5/6 के 2/3 का 4/7 है?
Answer A.