Question
If average cost price of 40 pens is Rs.10 and average cost price of 30 pencils is Rs.2. If all items are sold for Rs.560, then the average selling price per article would be:
यदि 40 पेन की औसत लागत मूल्य 10 रुपये है और 30 पेंसिलों की औसत लागत मूल्य 2 रुपये है। यदि सभी आइटम Rs.560 में बेचे जाते हैं, तो प्रति लेख औसत बिक्री मूल्य होगा:
A.
B.
C.
D.
Answer
A.Number of Pens=40 Number of Pencils=30 Total number of article=40+30=70 The total selling price of Pens and Pencils=560 rs So the average selling price per article=560/70=8 rs So the correct answer is option A.
A.कलम की संख्या = 40 रू पेंसिल की संख्या = 30 रू लेख की कुल संख्या = 40 + 30 = 70 पेन और पेंसिल का कुल बिक्री मूल्य = 560 रुपये तो औसत बिक्री मूल्य प्रति लेख = 560/70 = 8 रुपये इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।

View Similar questions (संबन्धित प्रश्न देखें)

Question
47 + 345 ÷ 15 × 2 = ?
47 + 345 ÷ 15 × 2 = ?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.47 + 345 ÷ 15 × 2 From the rule of BODMAS 47+345 ÷ 15 × 2=47+23 x 2=47+46=93 So the correct answer is option D.
D.47 + 345 ÷ 15 × 2 BODMAS के नियम से 47 + 345 ÷ 15 × 2 = 47 + 23 x 2 = 47 + 46 = 93 इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।
Question
To prepare a sweet, you need 5 cups of milk and 3 cups of sugar. If you are given 25 cups of milk, how much sugar will you need to prepare the sweet and exhaust all the milk?
एक मिठाई तैयार करने के लिए, आपको 5 कप दूध और 3 कप चीनी की आवश्यकता होती है। यदि आपको 25 कप दूध दिया जाता है, तो आपको मिठाई बनाने और निःशेष करने के लिए कितनी चीनी की आवश्यकता होगी?
A.
B.
C.
D.
Answer
C.(5 cup milk =3 cup sugar) x 5 25 cup milk =? 25 cup milk =15 cup sugar So the correct answer is option C.
C.(5 कप दूध = 3 कप चीनी) x 5 25 कप दूध =? 25 कप दूध = 15 कप चीनी इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।
Question
If p = 99, then the value of p(p^2 +3p+3) will be
यदि p = 99 है, तो p(p^2 + 3p + 3) का मान होगा?
A.
B.
C.
D.
Answer
A.p = 99 p(p^2 + 3p + 3) 99(99^2+99 x 3+3) 99(9801+297+3) 99(9801+300) 99(10101) 999999 So the correct answer is option A.
A.p = 99 p(p^2 + 3p + 3) 99(99^2+99 x 3+3) 99(9801+297+3) 99(9801+300) 99(10101) 999999 इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question
The average monthly income of P and Q is Rs. 7,050/­. The average monthly income of Q and R is Rs.7,700/­ and that of P and R is Rs.8,250/­. What is the monthly income of P ?
P और Q की औसत मासिक आय 7,050/ रु है । Q और R की औसत मासिक आय 7,700/ रु है और P और R की 8,250/ रु है। P की मासिक आय क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D.Average monthly income of P and Q=7050 rs The total of income=7050 x 2=14100 rs Average monthly income of Q and R=7700 rs The total of income=7700 x 2=15400 Average monthly income of P and R=8250 rs The total of income=8250 x 2=16500 rs So - P+Q=14100---(1) Q+R=15400----(2) P+R=16500----(3) Add equation (1),(2) and (3) 2(P+Q+R)=14100+15400+16500 P+Q+R=46000/2 P+Q+R=23000 put the value of Q+R P+15400=23000 P=7600 rs So the correct answer is option D.
D.P और Q की औसत मासिक आय = 7050 रुपये कुल आय = 7050 x 2 = 14100 रुपये Q और R की औसत मासिक आय= 7700 रुपये कुल आय = 7700 x 2 = 15400 रुपये P और R की औसत मासिक आय = 8250 रुपये कुल आय = 8250 x 2 = 16500 रुपये इसलिए - P + Q = 14100 --- (1) Q + R = 15,400 ---- (2) P + R = 16500 ---- (3) समीकरण (1), (2) और (3) जोड़ें 2 (P + Q + R) = 14100 + 15,400 + 16500 P + Q + R= 46000/2 P + Q + R = 23,000 Q + R का मान रखने पर P + 15,400 = 23,000 P = 7600 रुपये इसलिए सही उत्तर विकल्प D है।