This exam has total 20 questions and you have given 20 minutes to complete the exam.
There is +2 marks for each correct answer.
And there is no negative marking for incorrect/wrong answer.
You have two modes of taking the exam.
Preparation mode- This mode allows you to view answers at the time you are taking an exam.
Exam mode- This mode does not allow you to view answers at the time you are taking an exam, however you can see answers once you have finished the exam.
A timer will start and will continue till exam duration.
You can see result and solved exam by clicking "View Result" button
You can see your correct/incorrect answers by clicking "View Solved Exam" button in result popup
Train Questions
Question 1.
A train 240 m long passes a pole in 24 seconds. How long will it take to pass a platform 650 m long?
240 मीटर लंबी एक ट्रेन 24 सेकंड में एक पोल को पार करती है। 650 मीटर लंबे प्लेटफॉर्म को पार करने में उसे कितना समय लगेगा?
A.
B.
C.
D.
Answer
B
Explanation
Length of the train = 240 m
Time to cross the pole = 24 sec
Speed = Distance/Time
Speed = 240/24
Speed = 10 m/s
Now -
The length of the platform = 650 m
The total length or distance covered by train = 240+650 m = 890 m
Time to cross the platform =?
Speed = Distance/Time
10 = 890/T
T = 890/10
T = 89 sec
So the train will cross the platform in 89 sec.
So the correct answer is option B.
ट्रेन की लंबाई = 240 मी
खम्भे को पार करने में लगा समय = 24 सेकंड
चाल = दूरी/समय
चाल = 240/24
चाल= 10 मी/से
अब -
प्लेटफार्म की लंबाई = 650 मी
ट्रेन की लंबाई या तय की गई कुल दूरी = 240+650 मीटर = 890 मीटर
प्लेटफार्म पार करने का समय =?
चाल = दूरी/समय
10 = 890/T
T = 890/10
T = 89 सेकंड
अतः ट्रेन 89 सेकंड में प्लेटफॉर्म को पार करेगी।
इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।
Question 2.
A train is moving with a speed of 180 km/hr. Its speed in m/sec is–
एक ट्रेन 180 किमी / घंटा की गति से आगे बढ़ रही है। मी / सेकंड में इसकी गति है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D
Explanation
180 km/hr=180 x 5/18=50 m/sec
So the correct answer is option A.
180 किमी / घंटा = 180 x 5/18 = 50 मीटर / सेकंड
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question 3.
Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 27 seconds and 17 seconds respectively and they cross each other in 23 seconds. The ratio of their speeds is:
विपरीत दिशाओं में चल रही दो ट्रेनें प्लेटफॉर्म पर खड़े एक व्यक्ति को क्रमशः 27 सेकंड और 17 सेकंड में पार करती हैं और वे एक दूसरे को 23 सेकंड में पार करती हैं. उनकी गति का अनुपात है:
A.
B.
C.
D.
Answer
B
Explanation
Let the speed of the first train and the second train respectively = X m/s and Y m/s
The first train crosses the man standing on the platform in 27 seconds so the length or the distance of the first train = Speed*Time = 27*X = 27X m
The second train crosses the man standing on the platform in 17 seconds so the length or the distance of the second train = Speed*Time = 17*Y = 17Y m
The train crosses each other in 23 seconds so -
Time = Distance / Speed
Time = Lenght of first train + Length of second train / Speed of first train + Speed of the second train
23 = (27x+17y) / x+y
23x+23y = 27x+17y
27x-23x = 23y-17y
4x = 6y
2x = 3y
x/y = 3/2
So the ratio of their speed is 3:2.
So the correct answer is option B.
माना पहली ट्रेन और दूसरी ट्रेन की गति क्रमशः = X m/s और Y m/s
पहली ट्रेन प्लेटफॉर्म पर खड़े आदमी को 27 सेकंड में पार करती है तो पहली ट्रेन की लंबाई या दूरी = गति * समय = 27 * X = 27X मीटर
दूसरी ट्रेन 17 सेकंड में प्लेटफॉर्म पर खड़े आदमी को पार करती है तो दूसरी ट्रेन की लंबाई या दूरी = गति * समय = 17 * Y = 17Y मीटर
ट्रेन 23 सेकंड में एक दूसरे को पार करती है इसलिए -
समय = दूरी / गति
समय = पहली ट्रेन की लंबाई + दूसरी ट्रेन की लंबाई / पहली ट्रेन की गति + दूसरी ट्रेन की गति
23 = (27x + 17y) / x + y
23x + 23y = 27x + 17y
27x-23x = 23y-17y
4x = 6y
2x = 3y
एक्स / वाई = 3/2
अतः उनकी गति का अनुपात 3:2 है।
तो सही उत्तर विकल्प बी है।
Question 4.
Two trains are moving in opposite directions at 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in seconds is?
दो ट्रेनें विपरीत दिशाओं में 60 किमी/घंटा और 90 किमी/घंटा की गति से चल रही हैं। इनकी लंबाई क्रमश: 1.10 किमी और 0.9 किमी है। धीमी ट्रेन द्वारा तेज ट्रेन को सेकंड में पार करने में लगने वाला समय है?
A.
B.
C.
D.
Answer
D
Explanation
The speed of the first train = 60 km/hr
The speed of the second train = 40 km/hr
Relative speed = 60 + 90 = 150 km/hr = 150 x 5/18 m/s = 125/3 m/s
The length of first train = 1.10 km
The length of second train = 0.9 km
Total distance covered by the both trains = 1.10 + 0.9 = 2 km = 2000 m.
Time = ?
Speed = Distance/Time
125/3 = 2000/T
T = 2000*3/125
T = 48 sec
So the faster train will cross the second train in 48 sec.
So the correct answer is option D.
पहली ट्रेन की चाल = 60 किमी/घंटा
दूसरी ट्रेन की चाल = 40 किमी/घंटा
सापेक्ष चाल= 60 + 90 = 150 किमी/घंटा = 150 x 5/18 मीटर/सेकंड = 125/3 मीटर/सेकंड
पहली ट्रेन की लंबाई = 1.10 किमी
दूसरी ट्रेन की लंबाई = 0.9 किमी
दोनों ट्रेनों की लम्बाई या उनके द्वारा तय की गई कुल दूरी = 1.10 + 0.9 = 2 किमी = 2000 मीटर
समय = ?
चाल = दूरी/समय
125/3 = 2000/T
T = 2000*3/125
T = 48 सेकंड
अत: तेज गति वाली ट्रेन धीमी गति वाली ट्रेन को 48 सेकंड में पार करेगी।
इसलिए सही उत्तर विकल्प D है l
Question 5.
Two trains are running in opposite direction with the same speed. If the length of each train is 80 metres and they cross each other in 16 seconds, then what is the speed (in km/hr) of each train?
दो ट्रेनें विपरीत दिशा में समान गति के साथ चल रही हैं। यदि प्रत्येक ट्रेन की लंबाई 80 मीटर है और वे 16 सेकंड में एक-दूसरे को पार करते हैं, तो प्रत्येक ट्रेन की गति (किमी / घंटा में) क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
B
Explanation
The length of each train = 80 m
Time = 16 sec
Let the speed of each train= x m/sec
Relative speed of the train =2x m/sec
Time = Distance / Speed
16=80+80/2x
32x=160
x=5 m/sec
x=5*18/5 km/hrs
x=18 km/hrs
So the speed of each train is 18 km/hrs.
So the correct answer is option B.
प्रत्येक ट्रेन की लंबाई = 80 मीटर
समय = 16 सेकंड
माना प्रत्येक ट्रेन की गति = x m / sec
ट्रेनो की सापेक्ष गति = 2x मीटर / सेकंड
समय = दूरी / गति
16 = 80 + 80 / 2x
32x = 160
x = 5 मीटर / सेकंड
x = 5 * 18/5 किमी / घंटा
x = 18 किमी / घंटा
तो प्रत्येक ट्रेन की गति 18 किमी / घंटा है।
इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।
Question 6.
A train 110 metres long is running with a speed of 60 kmph. In what time will it pass a man who is running at 6 kmph in the direction opposite to that in which the train is going?
110 मीटर लंबी एक ट्रेन 60 किमी प्रति घंटे की गति से दौड़ रही है। ट्रेन जिस दिशा में जा रही है, उसके विपरीत दिशा में 6 किमी प्रति घंटे की गति से दौड़ने वाले व्यक्ति को वह कितने समय में पार कर जाएगी?
A.
B.
C.
D.
Answer
B
Explanation
Length of the train = 110 m
Speed of train = 60 km/hr
Speed of man = 6 km/hr
Relative speed = 60+6 km/hr = 66 km/hr = 66*5/18 m/s = 55/3 m/s
Time =?
Speed = Distance/Time
55/3 = 110/t
T = 110*3/55
T = 6 sec
So the train will cross the man in 6 sec.
So the correct answer is option B.
ट्रेन की लंबाई = 110 मी
ट्रेन की चाल = 60 किमी/घंटा
आदमी की चाल = 6 किमी/घंटा
सापेक्ष चाल = 60+6 किमी/घंटा = 66 किमी/घंटा = 66*5/18 मीटर/सेकंड = 55/3 मीटर/सेकेंड
समय = ?
चाल = दूरी/समय
55/3 = 110/T
T = 110*3/55
T = 6 सेकंड
अतः ट्रेन 6 सेकंड में आदमी को पार करेगी।
इसलिए सही उत्तर विकल्प B है l
Question 7.
The length of the bridge, which a train 130 meters long and traveling at 45 km/hr can cross in 30 seconds, is:
पुल की लंबाई, जिसे 130 मीटर लंबी और 45 किमी / घंटा की गति से यात्रा करने वाली ट्रेन 30 सेकंड में पार कर सकती है, है:
A.
B.
C.
D.
Answer
C
Explanation
The length of the train or distance = 130 m
Let the length of the bridge or distance = x m
The speed of the train = 45 km/hr = 45 * 5/18 m/s = 25/2 km/hr
Time to cross the bridge = 30 sec
So -
Distance = Speed*Time
130+x = (25/2)*30
130+x = 25*15
130+x = 375
x = 245 m
So the correct answer is option C.
ट्रेन की लंबाई या दूरी = 130 मी
माना पुल की लंबाई या दूरी = x मी
ट्रेन की गति = 45 किमी/घंटा = 45*5/18 मीटर/सेकण्ड = 25/2 किमी/घंटा
पुल पार करने का समय = 30 सेकंड
इसलिए -
दूरी = गति * समय
130+x = (25/2)*30
130+x = 25*15
130+x = 375
x = 245 मी
इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।
Question 8.
A train traveling at 60 kmph crosses another train traveling in the same direction at 50 kmph in 30 seconds. What is the combined length of both the trains?
एक ट्रेन 60 किमी प्रति घंटे की गति से यात्रा कर रही है, उसी दिशा में 50 किमी प्रति घंटे की गति से यात्रा कर रही दूसरी ट्रेन को 30 सेकंड में पार करती है। दोनों ट्रेनों की संयुक्त लंबाई कितनी है?
A.
B.
C.
D.
Answer
A
Explanation
Speed of first train = 60 km/hr
Speed of second train = 50 km/hr
Relative speed = 60 - 50 km/hr = 10 km/hr = 10*5/18 m/s = 25/9 m/s
Time taken to cross the another train = 30 sec
The combined length of both trains = Total Distance covered by both trains
Let the distance covered is x m.
Speed = Distance/Time
25/9 = x/30
x = 25*30/9
x = 250/3 m
So the Combined length of both the train is 250/3 m.
So the correct answer is option A.
पहली ट्रेन की चाल = 60 किमी/घंटा
दूसरी ट्रेन की चाल = 50 किमी/घंटा
सापेक्ष चाल = 60 - 50 किमी/घंटा = 10 किमी/घंटा = 10*5/18 मीटर/सेकंड = 25/9 मीटर/सेकेंड
दूसरी ट्रेन को पार करने में लगा समय = 30 सेकंड
दोनों ट्रेनों की संयुक्त लंबाई = दोनों ट्रेनों द्वारा तय की गई कुल दूरी
माना कि तय की गई दूरी x मीटर है।
चाल = दूरी/समय
25/9 = x/30
x = 25*30/9
x = 250/3 मी
अतः दोनों ट्रेन की संयुक्त लंबाई 250/3 मीटर है।
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है l
Question 9.
A 270 meters long train running at the speed of 120 kmph crosses another train running in the opposite direction at the speed of 80 kmph in 9 seconds. What is the length of the other train?
120 किमी प्रति घंटे की गति से चल रही 270 मीटर लंबी ट्रेन विपरीत दिशा में 80 किमी प्रति घंटे की गति से चल रही दूसरी ट्रेन को 9 सेकंड में पार करती है। दूसरी ट्रेन की लंबाई क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
A
Explanation
Speed of first train = 120 km/hr
Speed of second train = 80 km/hr
Relative speed = 120+80 = 200 km/hr = 200*5/18 m/s = 500/9 m/s
Length of first train = 270 m
Let the length of second train = x m
Total length or distance covered by the both trains = 270+x m
Time = 9 sec
Speed = Distance/Time
500/9 = 270+x/9
500 = 270+x
X = 230 m
So the length of the second train is 230m.
So the correct answer is option A.
पहली ट्रेन की चाल = 120 किमी/घंटा
दूसरी ट्रेन की चाल = 80 किमी/घंटा
सापेक्ष चाल = 120+80 = 200 किमी/घंटा = 200*5/18 मीटर/सेकेंड = 500/9 मीटर/सेकेंड
पहली ट्रेन की लंबाई = 270 मी
माना दूसरी ट्रेन की लंबाई = x मी
कुल लंबाई या दोनों द्वारा तय की गयी कुल दूरी = (270+x) मी
समय = 9 सेकंड
चाल = दूरी/समय
500/9 = 270+x/9
500 = 270+x
x = 230 मी
अतः दूसरी ट्रेन की लंबाई 230 मी है।
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है l
Question 10.
The Chennai Express of 200 m runs at a speed of 62 km/hr and a person runs on the platform at a speed of 20 km/hr in the direction opposite to that of the train. Find the time taken by the train to cross the running person?
200 मीटर लम्बी चेन्नई एक्सप्रेस 62 किमी/घंटा की गति से चलती है और एक व्यक्ति ट्रेन के विपरीत दिशा में 20 किमी/घंटा की गति से प्लेटफॉर्म पर दौड़ता है। दौड़ते हुए व्यक्ति को पार करने में ट्रेन द्वारा लिया गया समय ज्ञात कीजिए?
A.
B.
C.
D.
Answer
A
Explanation
Length of the train = 200 m
Distance covered by the train = 200 m
Speed of train = 62 km/hr
Speed of man = 20 km/hr
Relative speed = 62+20 km/hr = 82 km/hr = 82*5/18 m/s = 205/9 m/s
Time=?
Speed = Distance/Time
205/9 = 200/t
T = 200*9/205
T = 40*9/41
T = 360/41
T = 8.77 sec
So the train will cross the running person in 8.77 sec.
So the correct answer is option A.
ट्रेन की लंबाई = 200 मी
ट्रेन द्वारा तय की गई दूरी = 200 मी
ट्रेन की चाल = 62 किमी/घंटा
आदमी की चाल = 20 किमी/घंटा
सापेक्ष चाल = 62+20 किमी/घंटा = 82 किमी/घंटा = 82*5/18 मीटर/सेकेंड = 205/9 मीटर/सेकेंड
समय =?
चाल = दूरी/समय
205/9 = 200/t
T = 200*9/205
T = 40*9/41
T = 360/41
T = 8.77 सेकंड
अतः ट्रेन 8.77 सेकेंड में दौड़ते व्यक्ति को पार कर लेगी।
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है l
Question 11.
A train runs at a speed of 80km/hr. If the length of the train is 400 m, how long will it take for it to cross an 400m bridge?
एक ट्रेन 80 किमी / घंटा की गति से चलती है। यदि ट्रेन की लंबाई 400 मीटर है, तो 400 मीटर के पुल को पार करने में कितना समय लगेगा?
A.
B.
C.
D.
Answer
C
Explanation
The speed of train=80 kmph=80 x 5/18 m/s=200/9 m/s
Length of train=400 m
Length of bridge=400 m
So total length=400+400=800 m
Time=Total length/speed of train
Time=800/200/9
Time=4 x 9 = 36 sec
So the correct answer is option C.
ट्रेन की गति = 80 किमी प्रति घंटा = 80 x 5/18 मीटर /सेकेंड = 200/9 मीटर / सेकंड
ट्रेन की लंबाई = 400 मीटर
पुल की लंबाई = 400 मीटर
तो कुल लंबाई = 400 + 400 = 800 मीटर
समय = कुल लंबाई / ट्रेन की गति
समय = 800/200/9
समय =4 x 9= 36 सेकंड
इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।
Question 12.
Two trains 130 m and 110 m long are going in the same direction. Faster train takes 1 minute to pass the other completely. If they move in opposite direction, they pass each other in 3 seconds. Difference in speed of the trains is:
130 मीटर और 110 मीटर लंबी दो रेलगाड़ियां एक ही दिशा में जा रही हैं। तेजी से जाने वाली रेलगाड़ी दूसरी रेलगाड़ी को 1 मिनट में पार कर लेती है यदि वे विपरीत दिशा में जाएं तो एक दूसरे को 3 सेकंड में पार करती हैं रेलगाड़ियों की चालों का अंतर है:
A.
B.
C.
D.
Answer
A
Explanation
Given: The length of the trains is 130 m and 110 m. When they are moving in the same direction, the faster train takes 1 minute to cross the other train. When they move in the opposite directions, they cross each other completely in 3 seconds. Used Concept: When two objects travel in the same direction, their relative speed = = Speed of A - Speed of B When two objects travel in opposite directions, their relative speed = = speed of A + speed of B Formula used: Relative speed of train = length of train / time taken to cross each other Calculation: Let the speed of the train be X m/s and Y m/s. When the train moves in the same direction - Relative speed of train = length of train / time taken to cross each other 1 minute = 60 seconds X - Y = (130 + 110)/60 = X - Y = 240/60 = X - Y = 4 ----(1) When they move in opposite direction, - X + Y = (130 + 110)/3 = X + Y = 240/3 = X + Y = 80 ----(2) On solving equations (1) and (2), we get: X = 42 Substituting the value of X in equation (1) - X - Y = 4 42 - Y = 4 Y = 38 Hence, difference of speed of trains is = X - Y = 42 - 38 = 4m/s So the correct answer is option A.
दिया गया है: ट्रेनों की लंबाई 130 मीटर और 110 मीटर है। जब वे समान दिशा में चलती हैं, तो तेज़ चलने वाली ट्रेन को दूसरी ट्रेन को पार करने में 1 मिनट लगते हैं। जब वे विपरीत दिशा में चलती हैं, तो वे एक दूसरे को पूरी तरह से 3 सेकंड में पार करती हैं। प्रयुक्त संकल्पना: जब दो वस्तुएँ समान दिशा में यात्रा करती हैं, तो उनकी सापेक्ष चाल = A की चाल - B की चाल जब दो वस्तुएँ विपरीत दिशा में यात्रा करती हैं, तो उनकी सापेक्ष चाल = A की चाल + B की चाल प्रयुक्त सूत्र: ट्रेन की सापेक्ष चाल = ट्रेन की लंबाई/एक दूसरे को पार करने में लिया गया समय गणना: माना ट्रेन की चाल X मीटर/सेकंड और Y मीटर/सेकंड है। जब ट्रैन सामान दिशा में आगे बढ़ती है - ट्रेन की सापेक्ष चाल = ट्रेन की लंबाई/एक दूसरे को पार करने में लिया गया समय 1 मिनट = 60 सेकेण्ड X - Y = (130 + 110)/60 = X - Y = 240/60 = X - Y = 4 ----(1) जब वे विपरीत दिशा में आगे बढ़ती हैं, - X + Y = (130 + 110)/3 = X + Y = 240/3 = X + Y = 80 ----(2) समीकरण (1) और (2) को हल करने पर, हमें प्राप्त होता है: X = 42 X का मान समीकरण (1) में रखने पर - X - Y = 4 42 - Y = 4 Y = 38 अतः रेलगाड़ियों की चालों का अंतर है = X - Y = 42 - 38 = 4मी/से इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question 13.
A train moving at a speed of 70km/hr crosses a pole in 9 seconds to find the length of the train?
70 किमी/घण्टा की चाल से चल रही एक रेलगाड़ी एक खम्भे को 9 सेकण्ड में पार करती है, रेलगाड़ी की लम्बाई ज्ञात कीजिए?
A.
B.
C.
D.
Answer
C
Explanation
Speed of the train = 70 km/hr = 70*5/18 m/s = 175/9 m/s
Time = 9 sec
Length of the Train = Distance covered by the train
Speed = Distance/Time
175/9 = Distance/9
Distance = 175 m
So the length of the train is 175 m.
So the correct answer is option C.
ट्रेन की चाल = 70 किमी/घंटा = 70*5/18 मीटर/सेकेंड = 175/9 मीटर/सेकेंड
समय = 9 सेकंड
ट्रेन की लंबाई = ट्रेन द्वारा तय की गई दूरी
चाल = दूरी/समय
175/9 = दूरी/9
दूरी = 175 मीटर
अतः ट्रेन की लंबाई 175 मीटर है।
इसलिए सही उत्तर विकल्प C है l
Question 14.
A train of length 200 meters is moving at a speed of 80 km/hr. What time will it cross a man who is running at 10 km/hr in the opposite direction of the train?
200 मीटर लंबी एक ट्रेन 80 किमी/घंटा की गति से चल रही है। ट्रेन की विपरीत दिशा में 10 किमी/घंटा की गति से चलने वाले व्यक्ति को वह कितने समय में पार करेगी?
A.
B.
C.
D.
Answer
D
Explanation
Length of the train = 200 m
Speed of train = 80 km/hr
Speed of man = 10 km/hr
In this question both train and man are moving so first we will find the relative speed of the train. Train and man both are moving in opposite direction and in opposite direction the relative speed is always the added. So the relative speed of the train = speed of the train + speed of the man
Relative speed = 80+10 km/hr
relative speed in m/s
= 90 km/hr = 90*5/18 m/s = 25 m/s
Time to cross the man =?
Speed = Distance/Time
25 = 200/t
t = 200/25
t = 8 sec
So the train will cross the man in 8 sec.
Hence the correct answer is option D.
ट्रेन की लंबाई = 200 मी
ट्रेन की चाल = 80 किमी/घंटा
आदमी की चाल = 10 किमी/घंटा
इस प्रश्न में ट्रेन और आदमी दोनों गतिमान हैं इसलिए पहले हम ट्रेन की सापेक्ष गति ज्ञात करेंगे। ट्रेन और आदमी दोनों विपरीत दिशा में चल रहे हैं और विपरीत दिशा में सापेक्ष गति हमेशा जोड़ी जाती है। अत: रेलगाड़ी की सापेक्ष गति = रेलगाड़ी की गति + व्यक्ति की गति
सापेक्ष चाल = 80+10 किमी/घंटा = 90 किमी/घंटा
सापेक्ष चाल मी/से में
= 90*5/18 मीटर/सेकेंड
= 25 मीटर/सेकेंड
व्यक्ति को पार करने में लगने वाला
समय =?
चाल = दूरी/समय
25 = 200/t
t = 200/25
t = 8 सेकंड
अतः ट्रेन 8 सेकंड में आदमी को पार करेगी।
अतः सही उत्तर विकल्प D है l
Question 15.
A train travels 20% faster than a car. Both start from point A at the same time and reach point B, 180 km away at the same time. On the way the train takes 30 minutes for stopping at the stations. What is the speed (in km/hr) of the train?
एक ट्रेन एक कार से 20% तेजी से यात्रा करती है। दोनों एक ही समय बिंदु A से शुरू होते हैं और एक ही समय में 180 किमी दूर बिंदु B तक पहुँचते हैं। स्टेशनों पर रुकने के लिए रास्ते में ट्रेन को 30 मिनट लगते हैं। ट्रेन की गति (किमी / घंटा में) क्या है?
A.
B.
C.
D.
Answer
C
Explanation
Let the speed of the car be x.
So the speed of the train will be=x*120/100=1.20 x
The distance is same for car and train so-
The distance covered by car=180/x
The distance covered by train=180/1.2x
Because the train takes 30 minutes for stopping at the stations and they reach their destination at the same time so-
180/x=180/1.2x+30/60
180/x = 180/1.2x + 0.5
180 = 180/1.2 + 0.5x
180 = 150 + 0.5x
30 = 0.5x
x = 30/0.5
x = 60 km/h
The speed of the train =1.20 × 60 = 72km/h
So the correct answer is option C.
मान कि कार की स्पीड x है।
अतः ट्रेन की गति = x * 120/100 = 1.20 x
कार और ट्रेन के लिए दूरी समान है-
कार द्वारा तय की गई दूरी = 180 / x
ट्रेन द्वारा तय की गई दूरी = 180 / 1.2x
क्योंकि स्टेशनों पर रुकने में ट्रेन को 30 मिनट लगते हैं और वे समान समय अपने गंतव्य तक पहुँच जाते हैं-
180 / x = 180 / 1.2x + 30/60
180 / x = 180 / 1.2x + 0.5
180 = 180 / 1.2 + 0.5x
180 = 150 + 0.5x
30 = 0.5x
x = 30 / 0.5
x = 60 किमी / घंटा
ट्रेन की गति = 1.20 × 60 = 72 किमी / घंटा
इसलिए सही उत्तर विकल्प C है।
Question 16.
A train is moving with an uniform speed. It crosses a railway platform 120 metres long in 12 seconds and another platform 170 meires long in 16 seconds. The speed of the train per second is—
एक ट्रेन एक समान गति के साथ आगे बढ़ रही है। यह 12 सेकंड में 120 मीटर लंबा एक रेलवे प्लेटफॉर्म पार करता है और दूसरा प्लेटफॉर्म 16 सेकंड में जो 170 मीटर लम्बा है। प्रति सेकंड ट्रेन की गति है?
A.
B.
C.
D.
Answer
A
Explanation
Let the speed of train=x
Length of first platform=120+x
Time taken by train to cross the platform=12 sec
Speed=Total length/Time
=120+x/12-------(1)
Length of second platform=170+x
Time taken by the train to cross the platform=16 sec
Speed=Total length/Time
=170+x/16------(2)
From equation (1) and (2)
x=30 m
So the length of the train=30 m
Speed=120+x/12=120+30/12=150/12=12.5 m/sec
So the correct answer is option A.
माना ट्रेन की गति = x
पहले प्लेटफ़ॉर्म की लंबाई = 120 + x
प्लेटफ़ॉर्म पार करने में ट्रेन द्वारा लिया गया समय = 12 सेकंड
गति = कुल लंबाई / समय
= 120 + x / 12 ------- (1)
दूसरे प्लेटफ़ॉर्म की लंबाई = 170 + x
प्लेटफ़ॉर्म पार करने के लिए ट्रेन द्वारा लिया गया समय = 16 सेकंड
गति = कुल लंबाई / समय
= 170 + x / 16 ------ (2)
समीकरण (1) और (2) से
x = 30 मी
तो ट्रेन की लंबाई = 30 मीटर
गति = 120 + x / 12 = 120 + 30/12 = 150/12 = 12.5 मी /से
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है।
Question 17.
Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 27 seconds and 17 seconds respectively and they cross each other in 23 seconds. The ratio of their speeds:
विपरीत दिशाओं में चल रही दो ट्रेनें प्लेटफॉर्म पर खड़े एक व्यक्ति को क्रमशः 27 सेकंड और 17 सेकंड में पार करती हैं और वे एक दूसरे को 23 सेकंड में पार करती हैं. उनकी चाल का अनुपात है:
A.
B.
C.
D.
Answer
B
Explanation
Let the speed of the first train and second train be x m/s and y m/s respectively.
Relative speed = x+y
Time is taken by the first train to cross the man = 27 sec
So the length of the first train or distance cover by first train = Speed*Time = x * 27 = 27x
Time is taken by the second train to cross the man = 17 sec
The length of second train or distance covered by second train = Speed*Time = y * 17 = 17y
The total distance covered by the two trains = x*27 + y*17
The trains cross each other in 23 sec.
Speed = Distance/Time
x+y = x*27+y*17/23
23x+23y = 27x+17y
6y = 4x
3y = 2x
x/y = 3/2
So the ratio of their speed is 3:2.
So the correct answer is option B.
माना पहली ट्रेन और दूसरी ट्रेन की चाल क्रमशः x m/s और y m/s है।
सापेक्ष चाल = x+y
पहली ट्रेन द्वारा आदमी को पार करने में लिया गया समय = 27 सेकंड
तो पहली ट्रेन की लंबाई या पहली ट्रेन द्वारा तय की गई दूरी = चाल*समय = x * 27 = 27x
दूसरी ट्रेन द्वारा आदमी को पार करने में लिया गया समय = 17 सेकंड
दूसरी ट्रेन की लंबाई या दूसरी ट्रेन द्वारा तय की गई दूरी = चाल*समय = y * 17 = 17y
दोनों ट्रेनों द्वारा तय की गई कुल दूरी = x*27 + y*17
ट्रेनें 23 सेकंड में एक दूसरे को पार करती हैं।
चाल = दूरी/समय
x+y =(x*27+y*17)/23
23x+23y = 27x+17y
6y = 4x
3y = 2x
x/y = 3/2
अतः उनकी गति का अनुपात 3:2 है।
इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।
Question 18.
A train 125 m long passes a man, running at 5 km/hr in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train:
125 मीटर लंबी एक ट्रेन उसी दिशा में 5 किमी/घंटा की गति से चल रहे एक व्यक्ति को 10 सेकंड में पार कर जाती है। ट्रेन की गति है:
A.
B.
C.
D.
Answer
D
Explanation
Length of the train = 125 m = 125/1000 m
Distance covered by train = 125/1000 m
Speed of man = 5 km/hr
Time = 10 sec = 10/60*60 hr = 10/3600 hr
Speed of train=?
Let the speed of train = x km/hr
Relative speed = (x-5) km/hr
Speed = Distance/Time
x- 5 = (125/1000)/(10/3600)
X-5 = 5*36/4 = 45
X-5 = 45
x=50 km/hr
So the speed of the train is 50 km/hr.
So the correct answer is option D.
ट्रेन की लंबाई = 125 मीटर = 125/1000 मी
ट्रेन द्वारा तय की गई दूरी = 125/1000 मी
आदमी की चाल = 5 किमी/घंटा
समय = 10 सेकंड = 10/60*60 घंटा = 10/3600 घंटे
ट्रेन की चाल =?
माना ट्रेन की चाल = x किमी/घंटा
सापेक्ष चाल = (x-5) किमी/घंटा
चाल = दूरी/समय
x- 5 = (125/1000)/(10/3600)
X-5 = 5*36/4 = 45
X-5 = 45
x=50 किमी/घंटा
अतः ट्रेन की गति 50 किमी/घंटा है।
इसलिए सही उत्तर विकल्प A है l
Question 19.
Two trains, each 100 m long, moving in opposite directions, cross each other in 8 seconds. If one is moving twice as fast as the other, then the speed of the faster train is
दो ट्रेनें, प्रत्येक 100 मीटर लंबी, विपरीत दिशाओं में चलती हुई, 8 सेकंड में एक दूसरे को पार करती हैं। यदि एक ट्रेन दूसरे की तुलना में दुगनी गति से चल रही है, तो तेज गति वाली ट्रेन की चाल है?
A.
B.
C.
D.
Answer
C
Explanation
Length of Each train = 100 m
Total length or distance covered by train = 100+100 m = 200 m
Let the speed of slower train = x m/s
Then the speed of faster train = 2x m/s
Relative speed = 2+x+ m/s = 3x m/s
Time to cross each other = 8 sec
Speed = Distance/Time
3x = 200/8
3x = 25
X = 25/3 = 25/3 m/s
Speed of faster train = 2x = 25*2/3 m/s= 50/3 m/s= 50*18/5*3 km/hr = 10*6 km/hr = 60 km/hr.
So the correct answer is option C.
प्रत्येक ट्रेन की लंबाई = 100 मी
ट्रेन की लम्बाई या तय की गई कुल दूरी = 100+100 मीटर = 200 मीटर
माना धीमी ट्रेन की चाल = x मी/से
तब तेज गति वाली रेलगाड़ी की चाल = 2x मी/से
सापेक्ष चाल = 2+x+ मी/से = 3x मी/से
एक दूसरे को पार करने का समय = 8 सेकंड
चाल = दूरी/समय
3x = 200/8
3x = 25
x = 25/3 = 25/3 मी/से
तेज ट्रेन की चाल = 2x = 25*2/3 मी/से= 50/3 मी/से = 50*18/5*3 किमी/घंटा = 10*6 किमी/घंटा = 60 किमी/घंटा।
अतः तेज ट्रेन की गति 60 किमी/घंटा है l
इसलिए सही उत्तर विकल्प C है l
Question 20.
A train 125 m long passes a man, running at 5 km/hr in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train is:
125 मीटर लंबी एक ट्रेन उसी दिशा में 5 किमी / घंटा की गति से चल रहे एक व्यक्ति को 10 सेकंड में पार कर जाती है। ट्रेन की गति है:
A.
B.
C.
D.
Answer
B
Explanation
The length of train or distance = 125 m
The speed of man = 5km/hr = 5*5/18 m/s = 25/18 m/s
Let the Speed of Train = x m/s
The the relative speed = x-25/18 m/s
Time = 10 sec
So -
Distance = Speed * Time
125 = (x-25/18)*10
125/10 = (18x-25)/18
25/2 = (18x-25)/18
25 = (18x-25)*9
225 = 18x-25
250 = 18x
x = 250/18 m/s
x = (250/18)*(18/5) km/hr
x = 50 km /hr
So the correct answer is option B.
ट्रेन की लंबाई या दूरी = 125 m
आदमी की गति = 5 किमी/घंटा = 5 * 5/18 मीटर/सेकण्ड = 25/18 मीटर/सेकण्ड
माना रेलगाड़ी की गति = x m/s
सापेक्ष गति = x-25/18 m/s
समय = 10 सेकंड
इसलिए -
दूरी = चाल * समय
125 = (x-25/18)*10
125/10 = (18x-25)/18
25/2 = (18x-25)/18
25 = (18x-25)*9
225 = 18x-25
250 = 18x
x = 250/18 मीटर/से
x = (250/18) * (18/5) किमी / घंटा
x = 50 किमी / घंटा
इसलिए सही उत्तर विकल्प B है।